• 22 Dec 17

    Kursprogram för våren 2018

    Vårens föreläsningsprogram bjuder på spännande nyheter så som Den gustavianska tiden, Teknik och uttryck i dagens konst, Äkta & Falskt, Kvinnliga modernister samt Berömda juveler. Samtliga föreläsningar kostar 295 kr (inkl. kanapéer från Sjömagasinet) och bokning sker via mail till kurser@goteborgsauktionsverk.se , då skickas också betalningsuppgifter. Vänligen observera att anmälan är bindande.

    21/2, 18.00 – 19.30 Den gustavianska tiden med Peder Lamm

    Den gustavianska perioden under 1700-talet är en ständig inspirationskälla till form och inredning, en klassisk epok omtyckt av många. Under kvällen visas smakprov från mästare inom möbler, speglar, konst och silver.

    1/3, 18.00 – 19.30 Skandinaviska design med Maria Öhman

    Följ med på en resa genom det skandinaviska 1900-talets formhistoria. Möt storheter såsom Josef Frank, Arne Jacobsen, Märta Måås-Fjetterström och Stig Lindberg. Ta del av de olika årtiondenas typiska stildrag och lär dig mer om århundradets strömningar och influenser.

    7/3, 18.00 – 19.30 Teknik och uttryck i dagens konst med Ann-Sofie Johansson

    Genom utgångspunkt i hur tekniken skapar förutsättningar för hur konst skapas och hur den påverkar vår bild av populärkultur ser vi under denna kväll några exempel på tendenser inom samtidskonsten.

    14/3, 18.00 – 19.30 Äkta & Falskt med Peder Lamm

    Hur avgör man om en byrå är från tiden eller inte? Vad är viktigt att tänka på vid köp av konst och antikviteter? Hur förhåller det sig med reproduktioner och kopior av konst och möbler. Peder Lamm reder ut begreppen och lotsar er genom djungeln av äkta och falskt.

    21/3, 18.00 – 19.30 Kvinnliga modernister med Maria Öhman

    Upptäck de kvinnliga modernisterna, verksamma under 1900-talets början. Vilka var de svenska kvinnorna och hur såg deras produktion ut? Vi tittar på hur konstlivet såg ut under perioden och kvinnornas förutsättningarna som utövande konstnärer.

    11/4, 18.00 – 19.00 18.00 – 19.30 Berömda juveler med Maria Ylander

    Vi tittar på de mest mytomspunna smyckena och ädelstenar genom historien, som Marie-Antoinettes skandalomsusade halsband och den legendariska Koh i noor-diamanten. Vi går även igenom de dyrbaraste juvelerna sålda på auktion och deras proveniens.